20 Şubat 2014 Perşembe

Beypazarı

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul'dan misafirlerim vardı bizde. Üniversiteden arkadaşlarım Evrim, Elif ve Evrimin eşi Barış. Güzel ve eğlenceli bir hafta sonu geçirdik beraberce. Ama insan bilemiyor İstanbul gibi bir yerden gelmiş misafirler Ankara'da üstelik de kışın nereye götürülür. Son zamanlarda havalar iyi gibi olduğundan neyse demiştim en azından havalar güzel; Ankara'nın alışveriş merkezlerine kalmadık gezmek için diye düşünmüştüm ki Cumartesi sağnak yağmur yağdı Ankara'ya...Biz de ne yapalım ne yapalım diye düşündük sonra Güneş Beypazarı'nın hava durumuna baktı. Orası yağışlı görünmüyordu. Kızlar da çok isteyince hadi dedik bir şansımızı deneyelim...
Gerçekten de yağmur yoktu Beypazarı' nda. Ama biraz geç gidince pek de gezemedik.
Önce bir İnözü vadisine uğradık. Ama kış olduğu için pek de tadı yoktu. Normalde güzelce bir vadi. Daha önce gitmiştim. Aslında Beypazarı'na sabahtan gidip işte burada güzel bir kahvaltı yapmak lazım. Biz şöyle bir bakınıp çıktık ama.
Sonra Beypazarı sokaklarını turladık. Yöresel ürünler satın aldık. Herkes bir şeyler ikram etmeye çalışıyor sokaklarda. Nereye bakacağımızı ne yiyeceğimizi şaşırdık.
Şimdi Beypazarı'na gidip de güveç yemeden dönemezdik. Beypazarı'nın benim bildiğim en güzel yemek yenecek yeri Taş Mektep'dir. Taş Mektep'de Beypazarı tarhanasının, yayık ayranının, sarmasının, güvecinin, mumbarının (sucuk köftesi gibi bir şey) ve 80 kat ev baklavasının tadına baktık. Hepsi çok güzeldi. Taş Mektep'in sitesinden aldığım fotoğraflarla yediğim yemekler arasında görünüş olarak bir fark olmadığını söyleyebilirim :)Oradan yaşayan müze'ye geçtik. Çünkü diğer müzeler kapanmıştı; oraları gezemedik. Burası özel bir müze olduğu için açık kalmış o saate kadar. Müzede bizimle çok güzel ilgilendiler. Çünkü bizden başka kimse yoktu. Güneş karagöz hacivat bile oynattı. Güzel vakit geçirdik. Sonra da Ankara'ya geri döndük. Zaman kısıtından ve saatten dolayı hıdırlık tepesine ve diğer müzelere maalesef gidemedik. Biz gene gideriz Güneş'le ama kızlar görseydi hiç fena olmazdı ama...
Aslında sadece Beypazarı'ndan bahsedecektim. Ama gerisini de anlatayım. Kendimi durduramadım :) Akşam Evrim'in doğum gününü kutlamak için ODTU Mezunları Derneği Vişnelik'e gittik. Biz oraya bu sene üye olduk. İmkanlarından faydalanmaya çalışıyoruz. Spor salonuna gidiyoruz. Ben plates,zumba yada latin aerobik derslerine katılmaya çalışıyorum vakit buldukça. Her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar gecesi de bildiğim kadarıyla canlı müzik var. Biz de canlı müzik dinlemeye gittik. Çok güzeldi. Tavsiye ediyorum. Dışarıdan giriş mümkün ancak üyelere indirimli.
Pazar günü de hava çok güzeldi şansımıza. O günde Eymir gölüne gittik. Güzel bir hafta sonuydu :)
Buda sakin bir pazardan sakin bir Eymir gölü manzarası...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder